Øvelse: hvad skal der til for 100% åbenhed?
At modtage kan ske på mange planer, det kan også være de små sansninger som livet hver dag tilbyder os, som at opdage lyset og duftene i ens have, eller modtage et smil fra en fremmed.
Inspireret af Robert Holden, vil jeg bede dig overveje: “Hvad der skulle til for at du er 100 % åben for at modtage al den lykke i dit liv som du tilbydes?”
Når du har foretaget denne overvejelse, vil jeg bede dig lave nedenstående øvelse:
-Vælg en dag og start med fra morgenen af at hæve din modtagelse af lykke med 10%, den første time. F.eks. fra kl. 9-10.
-Hver efterfølgende time, skal du så hæve din åbenhed for modtagelse af lykke med 10%, indtil du ved dagens slutning er oppe på 100%
-Ved slutningen af dagen vil jeg bede dig sætte dig ned og reflektere over hvordan dette føltes. Mange oplever at have modstand på overhovedet at starte øvelsen, fordi det er kontroversielt at det er os selv, der fraholder os lykken. Hvordan oplevede du øvelsen? Var der et bestemt niveau der var specielt svært at komme fordi eller måtte du stoppe?